Jak odpowiednio dobrać fason spodni do sylwetki?

Głównym kryterium przy wyborze odzieży jest dopasowanie poszczególnych elementów garderoby do sylwetki danej osoby. Dotyczy to zarówno pań, jak i panów. I choć moda męska nie jest aż tak zawiła, jak moda damska, czasami wybór odpowiedniego fasonu spodni bywa dla panów problematyczny. Jakie istnieją fasony i jak wybrać spodnie męskie, aby wyglądać w nich najkorzystniej?

Spodnie męskie – wszystkie dostępne fasony

Wśród spodni męskich wyróżniamy sześć różnych fasonów. Najpowszechniejszym z nich jest oczywiście fason regular, czyli męskie klasyczne spodnie o całkowicie prostej nogawce. Choć krój tych spodni jest nieskomplikowany, nie każdy z panów będzie prezentował się w nim dobrze. Okazuje się, ze wyjątkowo szczupli mężczyźni raczej powinni unikać tego typu spodni. Duża ilość wolnej przestrzeni pomiędzy bardzo szczupłymi nogami a tkaniną może sprawić, że osoba będzie wyglądać w nich dość komicznie. Klasyczne spodnie regular sprawdzą się doskonale w przypadku mężczyzn o normalnej i nieco większej budowie.

Krój skinny, który kilka lat temu podbijał świat mody kobiet, wtargnął także do mody męskiej. Skinny to bardzo wąskie spodnie, które przylegają do ciała na całej długości nóg. Noszenie tego typu spodni przez panów jest dość odważnym posunięciem. Dlaczego? Ponieważ nosząc taki krój można w pewien sposób narazić się na śmieszność. Dzieje się tak szczególne w przypadku sylwetek męskich o dość szerokim rozstawie nóg lub o bardzo mocno rozbudowanych udach. Tego modelu nie zaleca się także bardzo szczupłym mężczyznom, ponieważ dodatkowo podkreśli drobną budowę ciała. 

Model slim to najlepsze rozwiązanie dla panów, którzy preferują mocno dopasowane ubrania. Slim, podobnie jak skinny, opinają się na udach, ale ich nogawka staje się nieco luźniejsza od wysokości łydki. Uważa się, że każdy mężczyzna o szczupłej i standardowej budowie ciała będzie wyglądał w tym modelu korzystnie. 

Spodnie bootcut, powszechnie znane jako dzwony, to fason, którego ze świecą można szukać na sklepowych półkach. Zdecydowana większość współczesnych mężczyzn uzna to za bardzo dobrą wiadomość. Warto jednak podkreślić, że ten model robił prawdziwą furorę kilka dekad temu. Dzwony pasują głównie do osób wysokich i szczupłych. I choć obecnie wracają do łask w modzie damskiej, niewielu panów zdecyduje się na ich włożenie. 

Miłośnicy mody ulicznej z pewnością mają w swojej szafie przynajmniej jedną parę joggerów. Ten fason był szczególnie popularny w latach 90 i w pierwszej dekadzie nowego millenium. Obecnie szczególną popularnością cieszy się wśród młodych facetów. Joggery to szerokie i luźne spodnie o obniżonym kroku. Pasują one do każdego rodzaju sylwetki choć ich styl jest mocno charakterystyczny i w związku z tym, nie każdemu się je poleca. 

Spodnie typu trappered to ulubiony wybór współczesnych mężczyzn. Spodnie charakteryzują się tym, że są dość szerokie w udach, co z pewnością zapewnia komfort i swobodę. Nogawki w spodniach typu trappered są zwężane ku dołowi. Taki fason sprawia, że sylwetka nabiera odpowiednich proporcji. Co więcej, taki fason jest w stanie skutecznie zatuszować mankamenty męskiej sylwetki, takie jak zbyt szerokie uda czy nieszczególnie proste nogi. 

Jak wybrać spodnie męskie dla siebie?

Wybierając spodnie męskie, należy kierować się kilkoma istotnymi kryteriami. Pierwszym z nich jest wspomniany już typ sylwetki. Inną ważną kwestią jest prawidłowy dobór rozmiaru. Warto pamiętać o tym, że spodnie, które są zbyt szerokie w pasie będą wyglądać wyjątkowo niekorzystnie jeśli zostaną ściśnięte paskiem. A zatem najlepszym rozwiązaniem jest przymierzenie spodni przed ich zakupem i sprawdzenie czy dobrze się układają. 

Inną istotną kwestią jest rodzaj tkaniny, z której zrobione są spodnie. Panowie pracujący w biurze nie mają zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o modę, a odstępstwa od ogólnie przyjętych norm raczej nie są tolerowane nawet w przypadku dużych upałów. Ratunkiem jest wówczas wybór odpowiedniej tkaniny, która będzie lekka, przewiewna i zapewni skórze dobrą cyrkulację powietrza.